Podstawowym celem Stowarzyszenia Prawa Pracy jest dążenie do podnoszenia jakości prawa pracy oraz praktyki jego stosowania.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele między innymi poprzez doskonalenie wiedzy członków w zakresie nowych uregulowań i orzecznictwa w zakresie prawa krajowego i europejskiego oraz prowadzenie wymiany doświadczeń pomiędzy członkami w miarę potrzeb i możliwości, uzgadnianie stanowiska członków Stowarzyszenia w sprawach budzących szczególne kontrowersje.
Członkowie Stowarzyszenia zdecydowali, że jedną z form jego działalności będą kwartalne debaty poświęcone dyskusji nad wybranymi, ważnymi dla naszego środowiska tematami. Każdy z członków Stowarzyszenia ma możliwość prezentacji na forum Stowarzyszenia zagadnień w zakresie swojej specjalizacji.
Istotnym elementem każdej z debat jest udział pracowników naukowych, przedstawicieli sądownictwa, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, GIP, GIODO oraz innych instytucji i organów, uznanych za autorytet w danej dziedzinie, którzy podzielą się z uczestnikami debaty własną oceną danego zagadnienia.
Po zmianach w Zarządzie dokonanych w 2022 r. Stowarzyszenie zintensyfikowało swoją działalność m.in. w zakresie debat. Członkowie Stowarzyszenia śledzą i komentują wszystkie bieżące tematy branżowe.
Intencją Stowarzyszenia jest cykliczne omawianie nowości i zmian w przepisach, obecnie związanych m.in. z pracą zdalną, work-life balance czy ochroną sygnalistów.
Wymiana doświadczeń i różnorodność modeli pracy pozwala też na organizowanie wydarzeń dotyczących szeroko rozumianej specyfiki pracy prawnika prawa pracy, czego przykładem była debata o roli inhous’a.
Każdego Członka zachęca się do przedstawienia propozycji i omówienia wybranego zagadnienia na forum Stowarzyszenia. Propozycje można składać wybranemu Członkowi Zarządu.